ÇEYİZ

     Çeyiz hazırlıkları  uzun soluklu ve yorucu bir maraton gibidir.  Söz  yüzükleri takıldıktan itibaren en yeni, en güzel, en uyumlu parçaları bir  araya getirmek oldukça zorlu bir süreçtir. Ama hemen panik yapmayın. Bir çok sitede  yeni evlenecek çiftlere yardımcı olacak makale ve yazıları bulabilirsiniz. Bir çok liste arama motorlarında ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Çok ayrı yada çok bariz farklar olmamakla beraber bu listelerde unutulan yada her yörenin kendine ait geleneklerine uymayan bazı maddeler olabileceği için  güvenilir bir kaç siteye bakabilirsiniz.  

      Çeyiz hazırlarken nelere dikkat etmek lazım ? Belki bir çok  yeni evlenen çiftin aklına gelen soru budur. Elbette yuvayı dişi kuş yapar ve herkes elinden geldiği kadar yeni kurulan yuvaya bir şeyler katmak ister. Ama  geline ve damat a düşen görevler elbette birbirinden farklıdır. Zaten  evlilik de bu farklılıklar üzerine kurulmuş bir kurumdur. Gelelim bu görevlere aslında buna görev demeyelim de toplumumuzun genelinde çeyiz hazırlarken gelin ve damat a düşen alınması gerekenler diyelim. Genelde geline ev kurulurken yatak odası ve mutfak eşyası düşer. Damata düşen ise evin diğer mobilya ve eşyaların alınmasıdır. Son dönemde ise toplumsal kalkınma ile beraber gelin ve damat ortaklaşa çeyiz paylaşımı yapmaktadır.

      Marka mı daha iyidir yoksa kullanım kolaylığı mı ? Belki bir çok yeni evlenen çiftin yaptığı hatadır bu gereksiz eşya alınması. Asıl olan gereksinimleri karşılayıp karşılamamasıdır.Bunun için illaki çok markalı ürünler olması gerekmez. Tabi beyaz eşya alırken de gidip te adı sanı bilinmeyen bir marka alır ve buna yüklü harcama yaparsanız sonunda uğraşacak olan yine sizsiniz. O yüzden özellikle beyaz eşya ve elektrikli ev aletleri alırken seçiminizi markalı ve garantisi olan ürünlerden yana kullanın. Bir çok marka özellikle çeyiz  paketi ve düğün paketi hazırlayarak ihtiyaçlarınzı karşılamaktadır Sonra bazı fason firmalarında olduğu gibi bitmeyen tamiratlar geri iade işlemleri ile balayınızı zehir edersiniz. İster belli markalar isterseniz pazardan alın ama önemli olan uyum ve şıklığı yakalabilmektir. Bazen çok pahalı aldığınız bir vazo ile koltuklarınız yada avizeniz uymayabilir.Yada aldığınız alelade bir obje öyle yakışırki salonunuzun havasını değiştiirir. Önemli olan evinizde size uygun bir hava katmaktır.

        Ev dekorasyonu için yardım almak lazım mı ?  Elbette oldukça iyi ve oldukça pahalı firmalar yada konsept çalışan bazı firmalar sizin işinizi kolaylaştıracaktır.Bu gibi durumlarda bir iç mimarla çalışır ona sahip olmak istediğinizi evi anlatırsınız. Onlarda sizin isteğiniz doğrultusunda sizin almanız gereken çeyiz malzemesi ev dekoru vs ne ihtiyacınız  varsa yaptıkları çizimler doğrultusunda size yardımcı olabilirler. Böylelikle çok fazla yorulmadan işinizi halledebilirsiniz. Genelde iç mimarlar yada düğün konsept firmaları hangi avize? hangi halı? hangi obje? hangi  mobilya gibi soruları tek başlarına cevaplarlar. Sizin istediğinizi istediğiniz  tarzda döşeyebilir. Ama hayır ben kendi evimi kendim döşemeliyim yada kendi çeyizimi kendim seçmeliyim derseniz oldukça zorlu bir o kadar da keyifli yolculuğa başlayacaksınız demektir.

        Çeyiz alışverişi nereden yapılır? Eğer istanbul da iseniz şanslısınız demektir. Anadolu yakasında kadıköy, Üsküdar, Ümraniye   çeyiz alış verişi için oldukça çeşitli  magazaya sahip semtlerdir. Avrupa yakasında ise elbetteki mahmut paşa, kapalı çarşı vazgeçilmez yerler arasında .

       Çeyiz listesi ile yer alan malzemelerini satan internet siteleri bir çok  farklı ürünü bir arada bulabileceğiniz yerler. Özellikle düğün ve çeyiz malzemeleriniz bir arada bulabileceğiniz internet siteleri, işinizi kolaylaştıracaktır. Böylelikle hem çeyizlik hem de  düğün ihtiyaçlarınızı aynı siteden karşılayabilirisiniz. Üstelik Çeyiz kolisinden tutunda çeyizlik züccaciyeye varan geniş yelpaze ile evinizin rahatlığında  çeyiz alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.